MEĐUNARODNI DAN DJECE

Dana 20. studenog 1989. na Općoj skupštini UN-a usvojen je međunarodni dokument "Konvencija o pravima djeteta", tako se u Republici Hrvatskoj danas obilježava Međunarodni dan djeteta. Taj dokument sadrži univerzalne standarde koje država potpisnica Konvencije mora jamčiti svakom djetetu.

Konvencija je prvi dokument u kojemu se djetetu pristupa kao subjektu s pravima koja svi trebamo poštivati, poznavati i štititi.

Danas su u našoj Školi provedene aktivnosti s trećim i četvrtim razredom, kroz koje su učenici upoznali svoja prava i opće odredbe Konvencije o pravima djeteta.

U informatičkom kabinetu održana je radionica pod nazivom "Svi imamo prava", a voditeljice radionice bile su pedagoginja i učiteljica informatike i tehničke kulture.

Učenicima je stvorena atmosfera mini kina te su uz kokice pogledali UNICEF-ov film o pravima djece i učili od pravima koja sadrži Konvencija te rješavali zamišljene problemske situacije u kojima se mogu pronaći djeca.

U nastavku pogledajte atmosferu na radionici i ukoliko želite možete OVDJE preuzeti Bojanku o pravima djece i/ili OVDJE Brošuru o Konvenciji o pravima djeteta na jeziku prilagođenom djeci, koje je pripremio UNICEF.

piše Stana Kalajžić, pedagoginja

objavio: Danijela Gluščević Zubčić   datum: 20. 11. 2023.