ČIŠĆENJE MATICE U STAŠEVICI

Svake se godine u proljeće-ljeto naša rijeka Matica, koja izvire i ponire u polju Jezero, onečisti tijekom njenog spuštanja u vodostaj.  Naime, na površini vode dolazi do skupljanja i taloženja zelenkasto-žute trave kojoj smo pridjenuli naziv svilina ili splavina.

Cijelo vrijeme stoji na istom mjestu te se uz to njena površina i širi. Pritom daje poprilično neuglednu sliku rijeke budući da dolazi do većih onečišćenja. Da stvar bude gora, ustajalost splavine izaziva i neugodne mirise.

Ta pojava, koja Maticu prati već duži niz godina, uzrokuje i razna dodatna onečišćenja vezana za spomenuto polje (primjerice, smeće koje ljudi bacaju pa se nakuplja na nataloženim površinama splavine).

Ove je godine čak i raširenija nego inače te nam se čini da i duže traje. Smanjit će se i nestati tek u razdoblju učestalijih kiša jer se tad znatno podiže nivo rijeke.

Ipak, kraj ove priče nema negativan prizvuk kao dosad dane informacije: dva entuzijasta i tri radnika zaposlena preko škole, u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje-Ploče, nisu čekali majku prirodu da riješi taj problem obilnim kišama već su se sami odlučili prihvatiti posla te su tako očistili dio područja rijeke Matice u centru  mjesta Staševice.

Damir, Jure, Ivana, Mira i Boro su proveli nekoliko sati u čišćenju te na trenutak pomislili da će svojim djelovanjem možda i ostalima dati primjer da i oni (kupači i ribolovci) daju svoj doprinos u poboljšanju estetske slike naše male rijeke. Jure je čak prilikom čišćenja obalne trave trimerom naišao na kravosasa – bezopasnu, neotrovnu i najveću europsku zmiju. Međutim kada je Boro uhvatio navedenu zmiju te ju htio približiti kako bi i ostale“oslobodio“straha, rezultata je bilo jedino kod Damira.. Ostalih desetak prisutni su ljubazno odbili ponudu te se ipak zadržali  na“ sigurnoj „udaljenosti.

objavio: Ivan Grbavac   datum: 6. 8. 2013.