MJESEC HRVATSKE KNJIGE (15. listopada - 15. studenog)

Danas, 15. studenoga završava Mjesec hrvatske knjige. Pogledavši unatrag, zadnji mjesec dana u središtu zbivanja bila je upravo knjiga…. I to oni naslovi kojih se rado sjećamo. Vodeći se ovogodišnjim sloganom ''Nek ti riječ ne bude strana(c)'',  učenicima smo željeli približiti čitanje i knjigu kao najveći izvor znanja.

Bavili smo se najprevođenijim knjigama  svijeta kao što su Mali princ, Pinocchio, Pipi Duga Čarapa, Andersenove bajke i još mnogim naslovima koji se nalaze  na popisu naše lektire.

U sklopu Mjeseca knjige sudjelovali smo u raznim aktivnostima. Svakako valja izdvojiti one najzanimljivije: ''Čitajmo zajedno'' – zanimljiva aktivnost u kojoj su naši šestaši čitali prvašima, a sedmaši drugašima jedne od najpoznatijih svjetskih bajki: Crvenkapicu, Trnoružicu,  Vuk i sedam kozlića…. Čitala je i knjižničarka – našim trećašima i četvrtašima, a s prvašima odradila radionicu ''Bajkaonica'' u kojoj su pripovijedali bajke kroz priče i crteže.  Naši osmaši izrađivali su Reklame za omiljene knjige s popisa lektire. Zanimljivih uradaka nije nedostajalo, a iste možete pogledati u našoj galeriji. U knjižnici su također sudjelovali u motivacijskim upitnicima, a upoznali smo se i s raznim hrvatskim prevoditeljima i djelima koje su preveli. Naglasak je ovogodišnjeg Mjeseca knjige upravo na njima pa je  knjižničarka održala predavanje i  osmislila radionice na kojima je učenike uvela u svijet prevođenja, ukazala na važnost istoga i približila im posao prevoditelja.

Izrađivali smo i plakate na temu prevedenih knjiga i upoznali se s djelima poznatih svjetskih književnika. Prisjetili smo se najzanimljivijih dječjih bajki i poruka koje nose. Mjesec u kojem smo se vratili u neke nove svjetove, prisjetili nekih starih likova, istraživali i upoznali neka nova imena i nove naslove.

Zaključit ćemo ovaj Mjesec knjige citatom Franka Zappe - „Toliko knjiga, a tako malo vremena.”

I zaista, mjesec dana malo je za sve ono što knjiga pruža i donosi…

piše Ana Zmijarević, uč. hrv. jezika

Ostale slike pogledajte u Foto-galeriji!

A videa pogledajte na sljedećoj poveznici:

/upload/os-agnjeca-stasevica/images/newsimg/579/File/MJESEC%20HRVATSKE%20KNJIGE%20-VIDEA.zip

objavio: Danijela Gluščević Zubčić   datum: 15. 11. 2023.