DAN JEDINSTVENOG EUROPSKOG BROJA ZA HITNE SLUŽBE 112

Povodom obilježavanja Dana jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112, našu Školu posjetili su djelatnice i volonteri Gradskog društva HCK Ploče

Učenicima viših razreda održana je radionica pokaznih vježbi u kojima su vidjeli praktične primjere pružanja Prve pomoći i pozivanja broja 112. Naučili su kako besplatnim pozivom na broj 112 u bilo kojoj državi članici Europske unije mogu zatražiti pomoć hitnih službi (policije, vatrogasaca, hitne medicinske službe).

Jedinstveni europski broj za hitne službe 112 u Republici Hrvatskoj uveden je 11. veljače 2005. godine. Pozivom na broj 112 može se dobiti pomoć bilo koje hitne službe. Sustav 112 omogućava lociranje pozivatelja na broj 112 te može pružiti mogućnost sporazumijevanja s pozivateljem na stranom jeziku.

Također, učenicima je dr. Petra Rapić pojasnila koje informacije trebaju pružiti operateru prilikom pozivanja broja 112:

TKO zove?

ŠTO se dogodilo?
GDJE se dogodilo?
IMA LI ozlijeđenih?

KOLIKO je ozlijeđenih?
KAKVE su ozljede?
KAKVE su okolnosti na mjestu nesreće?

Volonteri iz ekipe Mladih Hrvatskog Crvenog križa: Marko Puljić, Roko Vrankić i Marko Erceg glumili su ozlijeđene tijekom pokazne vježbe pružanja prve pomoći i ovim putem se zahvaljujemo na gostovanju u našoj Školi. Također, zahvaljujemo direktorici HCK Ploče Martini Vrankić i Loli Družijanić na uvijek ugodnoj suradnji sa našom Školom.

Kako je sve izgledalo, pogledajte u nastavku.

piše Stana Kalajžić, pedagoginja

objavio: Danijela Gluščević Zubčić   datum: 9. 2. 2024.