NOĆ KNJIGE 2024.

Noć knjige u školskoj knjižnici

(Bajkama protiv kataklizmičkih vizija)

Nacionalna manifestacija Noć knjige održala se 23.travnja u školskoj knjižnici, a osnovni joj je cilj  potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjiga kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Ovogodišnja tema nosi naziv Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena,  u kojima se propituje na koji se način nosimo s vremenima  koji su opterećeni  kataklizmičkim sadržajima (klimatske promjene, ratovi, financijske krize i dr.).

Pošto smo 18. travnja obilježili 150. godišnjicu rođenja naše poznate književnice Ivane Brlić-Mažuranić, upravo nam je ona  bila glavno polazište za većinu aktivnosti koje su se provele prije i na sam dan manifestacije. Njezine bajke su nam bile poticaj u kojima smo tražili motivaciju kako i na koji način prevladati ova izazovna vremena. Tako je Knjižničarska skupina sudjelovala u različitim aktivnostima (radionice, izrade plakata, podjela motivacijskih kartica učenicima razredne nastave, kritičko promišljanje i rasprava,  gledanje različitih emisija koje obrađuju književničin život,  traženje nadahnjujući  citata..). U mudrom tonu je i završila ovogodišnja manifestacija i savjet svima nama kad se nalazimo u opasnim vremenima: "Kad se u zlu nađeš, ti ne čekaj da ti se veliki dvor raskrili, već umakni  i na mala vrata."

piše Slavica Ilić Bukvić, knjižničarka

objavio: Danijela Gluščević Zubčić   datum: 23. 4. 2024.