Posjet etnografskoj zbirci na Spilicama

3.listopada 2016. godine učenici 5.razreda, u pratnji učiteljice Angele Katić, razrednice Marele Juračić i knjižničarke Marije Musulin, tijekom sata povijesti su  posjetili etnografsku zbirku na Spilicama, u vlasništvu Ante Rončevića. Zbirka se nalazi u registru hrvatskih muzeja, jedna je od najvećih u županiji, s velikim brojem eksponata. Pošto su eksponati prilično stari, dio njih učenici nisu vidjeli, jer se trenutno nalaze na restauraciji. Cijela zbirka ima 2 funkcije: čuvanje i prezentiranje kulture naroda. Svi eksponati govore o kulturi življenja naroda na ovom području, koji je mudro opstao u kršu koristeći kamen, vunu i sl. Tako su, između ostalog, učenici mogli vidjeti žrvanj, razne posude, nošnje, torbe, bičve, terluke, peglu, sukanac (koji je obično bio miraz žene) itd. Osim raznog oruđa i odjeće, učenici su mogli vidjeti i posebnu prostoriju koja je uređena kao spavaća soba, u kojoj se nalazi krevet star 150 godina, donešen s Briste. Osim kreveta, tu je i kolijevka, baun ( u kojem se nalazi odjeća, koju se često slale osobe iz inozemstva), gramofon, pisaći stroj, razne knjige i gramofonske ploče, ali i mala numizmatička zbirka.

Na katu, odvojeno od etnografske zbirke, nalazi se obiteljsko stablo, koje započinje od Mande Šunjić i Jure Rončevića Toše, pa sve do dana današnjeg.

Nakon odrađenog posjeta, gospodin Ante je počastio učenike i učiteljice raznim slatkišima i sokovima.

Učenici su vrlo zadovoljni ovim posjetom, prvenstveno jer su iz prve ruke mogli vidjeti što su sve koristili ljudi s ovdašnjih prostora za život u brdu, te su naučili razlikovati povijesne izvore, što će im olakšati daljnje učenje i povezivanje gradiva.

U fotogaleriji se nalaze ostale fotografije!

objavio: Ivan Grbavac   datum: 7. 10. 2016.